top of page
Vyhledat

Bolest hrudníku může znamenat i zablokovaná žebra. Jak je poznat a řešit?

  • Obrázek autora: MUDr. Petr Čechal
    MUDr. Petr Čechal
  • 16. 1.
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 10. 4.

Potýkáte se s bolestí na hrudi, která vám ztěžuje dýchání, pohyb nebo dokonce i spánek? Možná za tím stojí zablokovaná žebra, nepříjemný problém, který dokáže pořádně narušit váš každodenní život. Dobrou zprávou je, že řešení existuje. V tomto článku zjistíte, jak blokádu žeber poznat, co je způsobuje a hlavně – jak je efektivně odblokovat. Pojďme na to!


Jak poznám zablokovaná žebra?

Blokáda žeber se projevuje různými způsoby, které (bohužel) často připomínají jiné zdravotní potíže, jako např. problémy se srdcem či plícemi. Proto se na zablokovaná žebra přijde často až dlouho potom, co se dlouho trápíte bolestí. 


Mezi hlavní příznaky blokády žeber patří:

  • Bolest na hrudi nebo v oblasti zad, která se zhoršuje při pohybu, dýchání nebo kašli.

  • Omezený rozsah pohybu v oblasti hrudníku.

  • Napětí mezižeberních svalů nebo pocit sevření v hrudníku.

  • Ztížené dýchání – hluboký nádech může být bolestivý.


Co je blokáda spodních žeber?

Bolest při blokádě spodních žeber se obvykle soustředí do oblasti dolní hrudní páteře a může vystřelovat až do beder. Často bývá také doprovázena ztíženým dýcháním a omezeným rozsahem pohybu trupu.



Jak si můžete zablokovat žebra? 

Může za to kombinace mechanických a svalových faktorů. Mezi nejčastější příčiny patří:


  • Špatné držení těla – dlouhodobé sezení nebo nesprávná pozice při práci mohou vést k přetížení hrudní oblasti.

  • Přetížení mezižeberních svalů – nadměrná fyzická námaha, jako je zvedání těžkých břemen nebo intenzivní sportovní aktivita, může způsobit svalové napětí.

  • Náhlé pohyby nebo úrazy – prudké otočení těla nebo pád mohou způsobit posunutí žebra.

  • Dlouhodobý stres – tenze ve svalech v oblasti hrudníku často souvisí s psychickým napětím.



Jak uvolnit zablokovaná žebra?

Blokáda žeber: Léčba konzervativně

Léčba zablokovaných žeber obvykle začíná neinvazivními metodami, které uvolňují svalové napětí a obnovují přirozenou pohyblivost. 


Cviky

Vhodně zvolené cviky na zablokovaná žebra hrají klíčovou roli. Pravidelné protahování a posilování mezižeberních svalů pomáhá snížit tlak na žebra a obnovit správnou funkci hrudníku. Doporučujeme cviky zaměřené na hluboké dýchání a jemné rotační pohyby trupu, například:


  1. Protahování trupu v sedě: Sedněte si na židli s rovnými zády a pomalu se naklánějte do stran. Tento pohyb jemně protahuje zablokované mezižeberní svaly a zlepšuje jejich flexibilitu.

  2. Hluboké dýchání: Posaďte se rovně a pomalu se nadechujte tak, aby se vám zvedala pouze oblast hrudníku. Tento cvik pomáhá uvolnit napětí v oblasti žeber.

  3. Rotace trupu: Ve stoje nebo v sedě otáčejte trupem střídavě na obě strany. Pohyb by měl být pomalý a kontrolovaný, aby se svaly postupně uvolnily.


Pravidelným prováděním těchto cviků zlepšíte mobilitu hrudníku a snížíte riziko opakované blokády.


Manuální terapie

Další metodou, kterou můžete vyzkoušet, je manuální terapie, například Dornova metoda nebo masáže. Tyto techniky pomáhají uvolnit svaly a obnovit správnou polohu žeberních kloubů. Pokud trpíte akutní bolestí, mohou být užitečné i metody, jako je tejpování žeber, které podporuje správné postavení svalů a kloubů.


Potýkáte se s blokádou žeber pravidelně? Nebo si nejste jistí, jak s ní zacházet? Objednejte se k nám do Prague Body Clinic – klikněte na Objednávkový formulář v pravém horním rohu. Naši specialisté diagnostikují váš problém a doporučí individuální léčebný plán.



Blokáda žeber: Léčba závažnějších případů

V těžších případech, kdy bolest přetrvává i přes konzervativní metody, je vhodné zvolit specializovanější přístup. Lékaři mohou použít kombinaci fyzioterapie a léků na zmírnění bolesti a uvolnění svalů. 


V naší soukromé klinice Prague Body Clinic se zaměřujeme na komplexní péči o pohybový aparát a nabízíme moderní diagnostické i terapeutické metody, které vám pomohou vrátit se zpět k bezbolestnému pohybu.

Objednejte se na vstupní prohlídku ještě dnes! 


Prevence zablokovaných žeber

Zablokovaná žebra můžete předcházet správnými návyky a péčí o své tělo. Klíčem je:


  • Správné držení těla – udržujte rovná záda a vyhněte se dlouhodobému sezení ve špatné pozici.

  • Pravidelné protahování – zahrňte do svého dne jednoduché cviky na uvolnění hrudníku a mezižeberních svalů.

  • Zdravý životní styl – pravidelná fyzická aktivita a relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, pomáhají snížit svalové napětí způsobené stresem.


Pokud přesto zaznamenáte problémy s hrudníkem, je důležité vyhledat odborníka, který vám pomůže situaci efektivně řešit. Včasná diagnostika a léčba vám uleví od bolesti a zlepší kvalitu života.



Komplexní péče v Prague Body Clinic

Zablokovaná žebra mohou být velmi nepříjemná, ale nejsou problémem, se kterým byste se museli smířit. V Prague Body Clinic vám naši odborníci pomohou najít příčinu vašich obtíží a navrhnou individuální plán léčby. Díky moderním terapeutickým metodám a přátelskému přístupu vám pomůžeme vrátit se zpět k pohodlnému pohybu.

Objednejte se na konzultaci ještě dnes a zbavte se bolesti. Pohyb je život – dopřejte svému tělu tu nejlepší péči!


 
 
bottom of page