Ekzém na obličeji: Příčiny, léčba a osvědčené tipy pro krásnou pleť
- MUDr. Petr Čechal
- 14. 3.
- Minut čtení: 6
Aktualizováno: 10. 4.
Svědění obličeje, zarudnutí a suchá pokožka, která někdy šupinatí nebo dokonce praská. Pokud vás trápí tyto projevy, nejste v tom sami. Ekzém v obličeji dokáže výrazně ovlivnit nejen vzhled, ale i každodenní pohodu. Ať už se objevuje kolem očí, na víčkách, bradě nebo v okolí úst, jeho příčiny mohou být různé a cesta k úlevě není vždy jednoduchá. Pojďte zjistit, jaké existují způsoby efektivního řešení tohoto problému a zlepšení stavu vaší pokožky.

Co je ekzém? Odborná definice
Ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje zarudnutím, svěděním, suchostí a olupováním kůže. Co se týče obličeje, může postihnout jeho různé části. Ekzém kolem očí, ekzém na očních víčkách, ekzém kolem pusy a na tvářích, ekzém na bradě nebo ekzém na čele, kolem nosu a obočí nejsou žádná výjimka.
Typy ekzému na obličeji:
Atopický ekzém na obličeji: Je často spojen s alergiemi a atopickou dermatitidou, bývá chronický a zhoršuje se při vystavení alergenům.
Seboroická dermatitida: Vyskytuje se v mastnějších oblastech obličeje, jako je okolí nosu a obočí, projevuje se zarudnutím a olupováním kůže.
Kontaktní dermatitida: Vzniká kvůli podráždění nebo alergii na kosmetiku, čisticí prostředky nebo šperky.
Periorální dermatitida: Postihuje oblast kolem úst, často je vyvolána nadměrným používáním kortikosteroidů nebo kosmetiky.
Dyshidrotický ekzém: Je specifický tvorbou malých svědivých puchýřků, které jsou naplněné tekutinou. Obličej ale postihuje spíše vzácněji, nicméně může se objevit v kombinaci s jinými typy ekzému.
Co je příčinou ekzému na obličeji?
Ekzém v obličeji může být vyvolán kombinací genetických faktorů, alergií (na pyl, prach, roztoče i potraviny), vnějších vlivů a stresu i hormonálních změn. Mezi další časté příčiny ekzému patří:
Alergie na kosmetiku: Některé složky v pleťových krémech, mýdlech nebo make-upu mohou podráždit citlivou pleť.
Suché prostředí: Nedostatek vlhkosti ve vzduchu může oslabit kožní bariéru.
Hormonální výkyvy: Hormonální změny mohou zhoršit projevy ekzému, zejména u žen.
Infekce kůže (např. kvasinky Malassezia u seboroické dermatitidy).
Klimatické faktory: Chladné počasí, suchý vzduch nebo silné slunce mohou přispívat ke vzniku ekzému.
Stres či hormonální změny: Mohou ekzém zhoršit.
Příčiny ekzému okolo očí jsou vesměs stejné, jen k tomu může přispět také nošení kontaktních čoček. Oční okolí je velmi citlivé, a proto reaguje na dráždivé látky mnohem rychleji než jiné části obličeje.

Ekzém kolem očí a psychosomatika: Existuje souvislost?
Ano, ekzém okolo očí může mít psychosomatickou souvislost. Stres, úzkost a emoční vypětí mohou hrát významnou roli při vzniku nebo zhoršení ekzému, včetně jeho projevů v okolí očí (Harter et al., 2020).
Například při stresu tělo produkuje více stresových hormonů (kortizol, adrenalin), což může oslabit kožní bariéru a zvýšit citlivost pleti, zvýšit zánět v kůži, což vede ke svědění, zarudnutí a podráždění a v neposlední řadě způsobit škrábání a tření očí, což ekzém ještě zhoršuje.
Jak poznat ekzém na obličeji?
Ekzém na tváři se u dospělých projevuje různě a jeho projevy se mohou lišit podle závažnosti či typu ekzému:
Zarudnutí a svědění. Tyto dva příznaky jsou nejčastějšími projevy ekzému.
Suchost a šupinatění kůže. Ekzém často způsobuje popraskanou a loupající se pokožku, což může někdy velmi bolet.
Puchýřky a mokvající ložiska se objevují zejména při silném zánětu.
Otoky. Kůže může někdy být lehce oteklá.
Pokud se ekzém neléčí, může dojít k chronickému podráždění a oslabení kožní bariéry. To zvyšuje náchylnost k dalším infekcím a může vést ke zhrubnutí kůže v důsledku opakovaného škrábání.
Jak se zbavit ekzému na obličeji?
Léčba ekzému na obličeji vyžaduje citlivý a komplexní přístup. Liší se od léčby ekzému na těle, protože na tvář je nutné aplikovat menší, ale stále účinnou dávku silných lokálních kortikosteroidů (Contento et al., 2022). V opačném případě si můžete přivodit ztenčení pokožky a pigmentové skvrny (Lax et al., 2024).
Co tedy pomáhá na ekzém na obličeji? Kombinace správné kosmetiky, odborné péče i změny životního stylu.

Správná kosmetika
Důležité je používat jemné hypoalergenní přípravky. Atopický ekzém kolem očí vyžaduje zvláštní péči, protože kůže v této oblasti je velmi citlivá.
Zaměřte se na hydrataci pokožky, a to s pomocí neparfémovaných, hypoalergenních a dermatologicky testovaných krémů. Prospěšné mohou být také tzv. nesteroidní emoliencia, konkrétně přípravky s obsahem ceramidů (Ridd et al., 2019).
Kromě alkoholu, parfemace a dráždivých konzervačních látek se vyhněte také kosmetice s retinoidy a kyselinami (AHA, BHA).
Může být také potřeba minimalizovat líčení a používat jen minerální make-up.
V zimě nezapomínejte chránit pleť před mrazem, v létě zase používat šetrný SPF krém.
Dermatologická léčba
V závažnějších případech může dermatolog doporučit:
Kortikoidní krémy (při akutním vzplanutí; Lax et al., 2024)
Inhibitory kalcineurinu (bez kortikoidů, vhodné pro obličej; Lax et al., 2024)
Inhibitory Janus kinázy (Lax et al., 2024)
Antihistaminika (na svědění)
Antibiotika (pokud se ekzém infikuje a objeví se žluté stroupky nebo mokvání)
Změna životního stylu
Snažte se minimalizovat stres, resp. se jej naučit zvládat. Pomoci mohou relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo pravidelný pohyb. Pomáhá také kognitivně-behaviorální terapie, mindfulness a trénink přeučení návyků (Oska, 2022). Tyto techniky se ukázaly být účinné při zlepšování jak příznaků ekzému, tak související psychické zátěže (Oska, 2022).
Pokud máte podezření, že váš ekzém souvisí s jídlem, zkuste eliminovat potenciální alergeny, jako jsou mléčné výrobky, lepek nebo ořechy.
Tip: Věděli jste, že u nás nabízíme také výživové poradenství? Pojďte prokonzultovat vaši stravu a možné spouštěče s kvalifikovanými odborníky k nám do nutriční poradny.
Dostatečně pijte a spěte. Obojí pomáhá s podporou hojení pokožky.
Alternativní metody
Někteří lidé mají dobré zkušenosti s přírodními oleji (např. kokosový, mandlový nebo pupalkový olej), které pomáhají zvlhčovat pokožku a zmírnit zánět. Bylinné koupele s heřmánkem nebo ovesnými vločkami mohou také přinést úlevu, aloe vera může chladit pokožku a regenerovat.
Obklady z černého čaje prokazují významné zlepšení příznaků ekzému na obličeji bez vedlejších účinků a představuje dostupnou a nenákladnou možnost léčby (Witte et al., 2019).

7 zásad prevence aneb Jak předejít opakovaným vzplanutím ekzému na obličeji
Prevence opakovaných vzplanutí ekzému na obličeji spočívá v důsledné péči o pleť, vyhýbání se spouštěčům a podpoře celkového zdraví kůže. Většinu ze zásad jsme zmínili již výše, pojďme si je ale shrnout:
1. Pravidelná hydratace
Používejte hutné hydratační krémy bez parfémů a dráždivých látek.
Nanášejte krém ihned po umytí obličeje, aby se v kůži udržela vlhkost.
Vyhýbejte se produktům s alkoholem a agresivními konzervačními látkami.
2. Šetrné čištění pleti
Myjte si obličej jemným, neparfémovaným čisticím gelem bez mýdla.
Vyhněte se horké vodě – raději používejte vlažnou.
Po umytí obličeje pleť jemně osušte, neotírejte ji hrubým ručníkem.
3. Omezení dráždivých látek
Vyhněte se parfémované kosmetice, agresivním exfoliačním přípravkům a produktům s retinoidy nebo kyselinami (AHA, BHA).
Omezte používání make-upu a preferujte minerální složení.
Nepoužívejte vlhčené ubrousky obsahující konzervanty nebo alkohol.
4. Ochrana kůže před vnějšími vlivy
V zimě chraňte pleť před mrazem nanesením mastnějšího krému.
V létě používejte jemný opalovací krém s minerálními filtry.
Snažte se vyhýbat silnému větru a extrémním teplotám.
5. Správná strava a životní styl
Omezte konzumaci cukru, ultra zpracovaných potravin a potravinových alergenů (pokud na ně reagujete).
Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a zinek.
Dbejte na dostatek spánku a snižování stresu, protože stres je častým spouštěčem ekzému.
6. Minimalizace kontaktu s alergeny
Pokud máte alergii na určité materiály (např. nikl, vlnu, latex), vyhýbejte se jim.
V případě podezření na kontaktní alergii zkuste vést deník a sledovat, po kterých produktech nebo situacích se ekzém zhoršuje.
7. Kontrola stresu a psychické pohody
Pravidelně cvičte, relaxujte a dopřávejte si dostatek odpočinku.
Zkuste metody zvládání stresu, jako jsou meditace nebo dechová cvičení.
Dodržování těchto preventivních opatření pomůže minimalizovat riziko vzplanutí ekzému a udržet pleť v co nejlepším stavu.

Kdy vyhledat lékaře?
Pokud se ekzém opakovaně zhoršuje, nereaguje na běžnou péči nebo se přidají známky infekce (hnisání, silné zarudnutí, horečka), je vhodné vyhledat dermatologa. Ten může doporučit účinnější léčbu nebo provést testy na možné alergie a jiné kožní problémy.
Objednejte se k nám na dermatologii na vstupní prohlídku ještě dnes a pojďte vstříc léčbě ekzému správně.
Shrnutí a doporučení
Ekzém na obličeji může být nepříjemný, ale správná péče a prevence pomohou udržet jeho projevy pod kontrolou. Atopický ekzém v obličeji nejčastěji postihuje citlivou pleť a může se objevit v oblasti kolem očí, na tvářích, bradě nebo kolem úst. Základem úspěšné léčby je šetrná péče, správná strava, hydratace a minimalizace stresu.
Pokud se ekzém nelepší nebo se pravidelně vrací, neváhejte se obrátit na naši soukromou kliniku Prague Body Clinic. Správná diagnóza a léčba vám mohou pomoci zlepšit kvalitu života a zdraví vaší pleti.
Seznam použitých zdrojů
Contento, M., Maher, J., Cline, A., & Rose, S. (2022). Why Does Facial Eczema Differ From Body Eczema?. Journal of drugs in dermatology : JDD, 21 10, 1119-1123.
Harter, K., Hammel, G., Kirchberger, I., & Traidl‐Hoffmann, C. (2020). Social and psychosocial effects on atopic eczema symptom severity – a scoping review of observational studies published from 1989 to 2019. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 35.
Lax, S., Van Vogt, E., Candy, B., Steele, L., Reynolds, C., Stuart, B., Parker, R., Axon, E., Roberts, A., Doyle, M., Chu, D., Futamura, M., Santer, M., Williams, H., Cro, S., Drucker, A., & Boyle, R. (2024). Topical anti‐inflammatory treatments for eczema: network meta‐analysis. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 2024.
Oska, C., & Nakamura, M. (2022). Alternative Psychotherapeutic Approaches to the Treatment of Eczema. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 15, 2721 - 2735.
Ridd, M., Wells, S., Edwards, L., Santer, M., MacNeill, S., Sanderson, E., Sutton, E., Shaw, A., Banks, J., Garfield, K., Roberts, A., Barrett, T., Baxter, H., Taylor, J., Lane, J., Hay, A., Williams, H., & Thomas, K. (2019). Best emollients for eczema (BEE) – comparing four types of emollients in children with eczema: protocol for randomised trial and nested qualitative study. BMJ Open, 9.
Witte, M., Krause, L., Zillikens, D., & Shimanovich, I. (2019). Black tea dressings – a rapidly effective treatment for facial dermatitis. Journal of Dermatological Treatment, 30, 785 - 789.